Huset är perfekt för en avkopplande semester och består av tre separata lägenheter, var och en med matsal, kök, 2 sovrum och 2 badrum. En av lägenheterna har även ett separat vardagsrum. Huset har även satellit-TV, diskmaskin och tvättmaskin för de tre lägenheterna.
I parken på ca 1000 m², som är omgiven av en olivlund, finns en stor studsmatta, minivolleyboll och ett bordtennisbord.
I närheten finns en ridskola som anordnar skogspromenader, det finns också möjlighet att hyra cyklar och skotrar och boka organiserade cykelturer.
Varje morgon kommer en bagare förbi och tar med sig frukost på gästernas begäran.
Avstånd för dina utflykter: 1,5 km från byn Montaione (affärer och restauranger av alla slag), 11 km från Certaldo, 18 km från San Gimignano, 30 km från Volterra, 55 km från Florens och Siena, 65 km från havet.