Det charmiga, 25 år gamla, 400 m2 stora familjehuset, turistlicensnummer, 10 bäddar, ETV 5930, är en soldriven lantlig egendom. Son Capella ligger 2 km från staden Porreres i mitten av ön Mallorca och har en magnifik trädgård på 10 000 m2 med en 11 x 5 m stor saltvattenpool. Den har en egen brunn med dricksvatten.
Man kommer in i huset från söder in i entréhallen, där det finns en toalett till vänster under trappan, som leder in i ett 25 m2 stort vardagsrum, mot öster och rakt fram mot norr in i atriumet med takfönster, varifrån man kommer in i ett kontor och ett sovrum mot väster, köket med matsal och öppen terrass till höger (öster) och kontoret mot norr.
Det 25 m2 stora sovrummet på bottenvåningen har ett eget badrum med dusch, två tvättställ och ett badkar. Ett av sovrummen har en 200 x 180 meter stor säng där en barnsäng kan placeras vid behov.
På stentrappan till vänster om huvudentrén finns en avsats med ett bibliotek. Här finns ett stort urval av böcker på engelska, franska, tyska och spanska. Härifrån finns det tillgång till ett enkelrum med handfat i söder ovanför entrédörren, som är möblerat med en 140 x 200 meters säng.
I öster och väster finns två lägenheter på 60 m2. Vi har husklockor för att kalla på folk från övervåningen eftersom det är så stort. Det finns takfläktar och mobilfläktar eftersom det är mycket varmt på första våningen på sommaren. Huset har ingen luftkonditionering.
Den första lägenheten i västerläge har två enkelsängar och en dubbelsäng (150 x 200 meter), ett badrum med dusch och ett pentry.
Den andra lägenheten ligger i österläge och har en enkelsäng och en dubbelsäng (120 x 200 m), ett badrum med dusch och ett pentry.
Det finns 300 liter soluppvärmt vatten, som tar sin tid (upp till 5 minuter) att nå alla badrum. Endast en dusch åt gången!
Om du stänger fönsterluckorna under dagen förblir huset med sina 45 cm tjocka korridorer trevligt och svalt.
I mitten av trädgården finns en täckt terrass med ett matbord för 8 personer under ett mullbärsträd. Längre ner i trädgården finns hönshuset med färska ägg varje dag, beroende på säsong.
Terrassen i österläge med ett matbord för 12 personer är perfekt för en kvällsmåltid efter dagens hetta, med utsikt över poolen och trädgården.
Ägaren till fastigheten kommer att bo i pensionatet för att hjälpa gästerna vid behov.